چمن وگیاهان پوششی - کاشت جمن

چمن وگیاهان پوششی

کاشت جمن

۲.جمن قطعه ای             sodding

 

        

 

کاشت چمن به روش قطعه ای  (SOD)  یا چمن فرش  (ROLL )

چمن قطعه ای  چمنی است  زنده همراه باریشه های متصل به ان به علاوه مقداری خاک که به مکان ثانویه ای انتقال می یابد .

SOD:چمنی است که قطعاتی کوچکتر لزل دارد برای مثال قطعاتی به اندازه 35*30 س م

ROLL:چمن فرشی است که عرضی استاندارد دارد (در برخی دستگاه ها عرض 39-41ودر دستگاه های بزرگتر عرض 60 س م دارد .اما طول آن دلخواه است که گاهی به 15 متر نیز میرسد که در این صورت به کمک ماشین های مخصوص چنگکی باید حمل شود .

 نحوه استفاده دقیقا شبیه فرش کردن اتاق است وعمق برداشت حدود 2 تا2.5 س م  می باشد .ودر صورتی که ضخامت بیش از این مقدار باشد وبرخلاف تصور عموم  عمل استقرارچمن در زمین دشوار تر می گردد .این در حالی است که اگر ضخامت کم تر باشد  ریشه تلاش بیشتری برای  رشد وپراکنش می کند وبهتر مستقر می گردد .

 

 * مراحل کاشت چمن قطعهای

1.آماده سازی خاک : دقیقا شبیه مراحل اماده سازی بذر کاری است که شامل زهکشی زمین ،آبیاری وتسطیح می باشد ضمن این که در این نوع روش کاشت با توجه به حساسیت بالای کار باید دقت بیشتری به خرج داد.

 

2.فرش کردن نوارها در این مرحله قطعات چمن شبیه عمل خشت چینی  در کنار هم قرار می گیرند که این کار مانع از خشک شدن لبه های چمن به صورت نواری می گردد این کار به روش دستی یا  ویا به کمک دستگاه های پهن چمن (در زمین های بزرگ  به خصوص زمین های ورزشی که حساسیت بالایی دارند .) انجام می گیرد.

 

 * نکته مورد توجه این است که  سطحی که چمن روی آن نصب می شود باید به اندازه ارتفاع وضخامت چمن پایین تر باشد .

*بزر گترین حسن جمن رل در این لست که در هرزمان از فصل سال کشت می گردد.

معایب  :از معایب آن می توان به هزینه بالای آن اشاره نمود  در ضمن قطعات  چمنی که به زمین انتقال یافته است باید سریعا فرش گردد تا زرد نگرددو کیفیت خود رااز دست ندهد . برای این منظور چمن های قطعه ای کوچک  را زیر سلیبان قرار  داده به این نحو که ردیف اول چمنی که روی  plate  قرار می گیرد ریشه هایش به سمت پایین  است .چمن دومی برگهایش بر روی  برگ چمن زیری وریشه هایش به سمت بالا قرار می گیرد وبه همین ترتیب  ادامه داده ودر نهایت روی آن گونی انداخته می شود .

3.بریدن چمن های قطعه ای : قسمت هلی اضافی قطعات چمن در تاین مرحله حذف می گردند  تاشکل کلی چمن زیبا وجذاب به نظر برسد .

4.غلطک زنی :عمل غلطک زنی برای اتصال ریشه ها به سطح بستر به طور کامل صورت می گیرد .

5.آبیاری :آبیاری جمن های قطعه ای به فصل کاشت آن بستگی دارد وبه طور تخمینی به مدت 5تا6هفته پس از زمان کشت انجام می گیرد برای این منظور آب علاوه برآنکه سطح رویی چمن را خیس می کند باید به سطوح زیری نیز برسد که لازمه آن همگونی بافت خاک چمن بالایی با بافت زیری خاک بستر می باشد .در غیر این صورت ریشه تمایلی برای نفوذ به بافت خاک زیری ندارد .

 

 ۳.بذر کاری

seeding

 

 

کاشت چمن ازطریق بذر

مرحله1: انتخاب بذر چمن        مرحله2:بذر کاری            مرحله3 :استفاده از شن کش                                     مرحله4:پوشش دهی                مرحله5:غلتک زنی        مرحله6:آبیاری

انتخاب بذر چمن مرحله ای اساسی در کاشت چمن میباشدزیرا مهمترین فاکتوری که روی کیفیت چمن کاری اثر میگذارد بذر است.هرچه بذر تهیه شده مطمِئن تر باشد 

چمنها ارقام و گونه های مختلفی دارند که انتخاب نوع رقم و خرید آن بستگی به نیاز و هدف ما دارد.به عبارت دیگر موقعیت محل چمن کاری (از لحاظ آب و هوا،سایه/آفتهب،بافت خاک و...)ونوع کاربری زمین(زمین بازی کودکان،زمین ورزشی و...)بر روی انتخاب نوع بذر مؤثر است.

هنگام خرید بذر باید به اطلاعات موجود روی پاکت بذر توجه نمود.این اطلاعات شامل موارد زیر میبشد:

1)نوع گونه ها و ارقام موجود در پاکت   2)درصد هر یک از انواع بذور     3)منشا بذور  4)درصد خلوص

5)مواد خنثی   6)بذر علفهای هرز     7)تاریخ تولید و انقضا   8)شماره شناسایی   9)درصد جوانه زنی

10)وزن بذر هزار دانه

توجه:قبل از کاشت چمن باید تست جوانه زنی را انجام دهیم و به ازای درصدی که جوانه زنی کاهش می یابد،باید بذر اضافه نماییم.

مقدار بذر مصرفی بستگی به وزن بذر هزار دانه دارد و هر چه بذر ریز تر باشد بذر کمتری استفاده میگردد.

چمنها به ترتیب اندازه بذر از کوچک به بزرگ:

در مکان هایی که شرایط خاک نسبتا خوب است و کاشت به صورت تک بذر مد نظر باشد مقادیر زیر پیشنهاد میشود:

اگروستیس:2.5 -10 گرم در هر متر مکعب      سیندون:5-10 گرم در هر متر مکعب   پوآ:5- 15گرم در هر متر مکعب   فستوکا:15-20 گرم در هر متر مکعب   لولیوم:15- 25گرم در هر متر مکعب  فستوکا:25-40 گرم در هر متر مکعب    چمن اسپورت:25-35 گرم در هر متر مکعب

هنگام در آوردن بذرها از پاکت آنها را خوب با هم مخلوط میکنیم تا بذرهای ریز و درشت به خوبی با هم مخلوط شوند.

بهترین زمان برای چمن کاری پاییز و بهار میباشد.

مرحله2:بذر کاری                                                                                                                        موقع بذر کاری بذرها به دو قسمت تقسیم میشوند ،یک قسمت آن در هنگام رفت و قسمت دیگر در موقع برگشت به صورت عمود بردفعه اول میپاشند.

 

 

۴.) نشا کاری Sprigging

روشی است که برای کاشت چمن ازقطعات ریزوم و استولون استفاده می شود واصولا مناسب گونه هایی است که توانایی تولید بذر زنده ندارند وریزوم واستولون قوی تولید می کنند . همانند :       برمودای هیبرید .سن اگوستین . زویسیا . سنتی پد                                                                      

برخلاف بهترین حسن آن که بسیار کم هزینه می باشد برای استقرار نیاز به زمان طولانی دارد . بهترین زمان کاشت ان اوایل بهار است که  به میزان ۱۴۰ تا۲۰۰ نشائ برمودای هیبرید در هر۱۰۰متر مربعاز زمین بهفواصل ۱۵ سانتی متر  کاشته می شود .   نشا کاری به سه صورت امکان پذیر است .

۱.سوراخ کاری زمین وقراردادن نشائ ها در آن که مناسب سطوح وسیع نمی باشد .                          

۲.پاشیدن بوته ها در زمین وسپس کولتیوار زدن  وپساز آن  غلتک زدن وآبیاری نمودن

۳.پاشیدن کود بر روی بوته ها  که سبب افزایش تماس بوته ها با بستر زمین می شود واحتمال زنده ماندن بوته ها را افزایش می دهد

 .

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:5  توسط   |